ОТВОРЕНА ПИТА поради која „ќе си ги изедете прстите“

Подгответе ја оваа отворена пита и уживајте во топлите залчиња со вкус на јаболка, морков и бадеми.Состојки:
250 грама путер
1 јајце
350 гр брашно
прстофат сол
80 гр ванилин шеќер во прав
1 лажица прашок за пециво
1 лимун и шеќер
100 гр излупени бадеми
Доколку сте љубител на солени пити: Направете си БРЗА СОЛЕНА ПИТА или пита со месо
За фил:
30 гр путер
200 гр моркови
1 кг јаболка
80 гр шеќер
сок од ½ лимон
70 гр светло суво грозје
70 гр сушена брусница
½ лажичка цимет во прав
1 ванилин шеќер
Подготовка:

 

Подготовка:
1. Брашното промешајте го со прашокот за пециво, лимонот со шеќер и ванилинот шеќер во прав. Додадете сол, измелените бадеми, путерот и јајцето. Сето тоа заедно измешајте го со миксер да добиете трошлва структура, а потоа уште малку со рацете замесете меко тесто.
2. Вака подготвеното тесто оставете го во ладилникот најмалку 1 час. За тоа време излупете ги јаболките, исечете ги на коцкички и капнете им од лимоновиот сок.
3. Во загреаниот путер додадете ги морковите излупени и исечени на коцкички, кратко печете, додадете ги јаболките, шеќерот, ванилиниот шеќер и циметот и оставете течноста да зоврие. На крајот додадете ги сувото грозје и брусницата и одтавете да се олади.
4. Тестото ставете го на хартија за печење, па протегнете го во круг во растојание од околу 40-50 см. Растегнатото тесто заедно со хартијата за печење пренесете ги во сад за печење.
5. На средина на тестото ставете го изладениот фил, истурете ги измелените бадеми и подвратете ги рабовите.
6. Питата печете ја во загреана рерна на 180С околу 45 минути.
 Состојки:
250 грама путер
1 јајце
350 гр брашно
прстофат сол
80 гр ванилин шеќер во прав

Пронајдете не на следниве мрежи: