Ова е најстудениот град во светот, измерени се минус 67 степени

Студен бран го зафати најстуденото место на земјата- Сибир. Во Јакутија се измерени минус 67 степени Целзиусови.Наставата во овој руски регион во североисточен Сибир, на околу 5.300 километри источно од главниот град Москва, е откажана.

Инаку, учениците во Јакутија се навикнати да одат на училиште на минус 40 степени.
Локалните власти соопштија дека сите домаќинства и компании во регионот имаат централно греење и пристап до резервни генератори.
 Наставата во овој руски регион во североисточен Сибир, на околу 5.300 километри источно од главниот град Москва, е откажана.

Пронајдете не на следниве мрежи: