Последни вести

Црна хроника

Оскар Писториус по грешка ја убил својата девојка

Оскар Писториус, јужноафриканскиот параолимпиец,  ја застрелал својата девојка, во неговиот дом во Преторија, јави BBC.Полицијата соопшти дека девојката е застрелана во главата и во раката, а починала на лице место.Точните […]

Регион

Криминални кланови планирале диверзија на авионот на српскиот премиер

Водачите на одредени криминални кланови, преку свои луѓе кои имаат пристап до владиниот авион, имаат намера да предизвикаат дефект на леталото со кое патуваат претседателот, премиерот или вицепремиерот на Република […]

Регион

Вук Јеремиќ исклучен од Демократската партија

 Извршниот одбор на Демократската партија(ДП) во четврток вечер го исклучи Вук Јеремиќ од партијата заради непочитување на одлуката на Главниот одбор на ДП и кршење на статутот на партијата.„Во Демократската […]

Занимливости

Бездомник вратил дијамантски прстен што случајно го добил

Бездомник кому една жена по грешка му дала дијамантски прстен наместо пара, го сочувал и без двоумење и го вратил.Додека Сара Дарлинг од Канзас Сити на бездомникот Били Харис му […]

Занимливости

Исклучен Хадронскиот колајдер

Научниците го исклучија Големиот хадронски колајдер и најавија дека „ќе се одмора“ во следните две години.Акцелераторот на честички стана познат по мисијата на пронаоѓање на Хигсовиот бозон. Но, многуте технички […]

Вести

Писториус намерно ја убил девојката?

ужноафриканскиот атлетичар Оскар Писториус, шесткратен параолимписки победник, во петок го чека сослушување во Кривичниот суд во Преторија, поради сомнеж за убиство на својата девојка.Локалната полиција потврди дека неговата 30 годишна […]

Вести

Силен земјотрес на североистокот на Сибир

Земјотрес со магнитуда од 6,8 степени според Рихтер ја погиди во четврток оддалечената покраина Јакутија на крајниот североисток на Сибир, јави руското Министерство за вонредни состојби.Епицентарот на земјотресот бил околу […]

Меѓународен фудбал

Давид Виља повторно во болница

Напаѓачот на каталонскиот фудбалски гигант Барселона и шпански репрезентативец Давид Виља во четвртокот повторно бил примен во болница откако повторно почувствувал болки поради камења во бубрезите.Давид Виља беше примен претходно […]

Вести

Во коњското месо увезено во Франција откриен фенилбутазон

ма можност неколку коњски трупови за кои се утврдило дека се позитивни на лекот фенилбутазон,а се испратени од Велика Британија во Франција „влегле во прехранбениот синџир“, објавија во четвртокот британските […]