Последни вести

Видео

Дадо Топиќ- Македонија

Адолф Дадо Топиќ роден во Нова Градишка 1949 година. Својата музичка кариера ја започува со групата “Time”, а исто така и беше главен вокал во Корни група. Беше претставник на […]

Култура

Пабло Неруда – Творецот на најтажните љубовни стихови

Добитник на ''Златниот венец'' на Струшките вечери на поезијата за 1972 година. Рикардо Елиесер Нефтали Рејес Басалто или на нас подобро познатиот Пабло Неруда, е еден од најголемите и највлијателни […]

Култура

Расел Минс- Индијанецот

Расел Минс , активист за правата на северноамериканските Индијанци и холивудски актер. Беше лидер на Движење на американските Индијанци, пред да почне да глуми во филмови меѓу кои е и […]

Видео

Видео: Она што сите сакаа да го видат, а Станија го покажа

Старлетата Станија Добрејович многу пати се фалеше во јавноста за нејзиното познанство со најголемиот playboy на планетата, Хју Хефнер а сега таа тоа и го докажа… Станија присуствуваше на неодамна […]

Видео

Том и Џери

Каде се Том и Џери таму е секогаш и убавата музика. Погледнете ја епизодата со замрзнатата кујна и уметничкото лизгање пропратено со валцер.          

Култура

Фигура на Е.Т. во Мадам Тисо

Вонземјанинот И.Т (Е.Т.-Extra-Terrestrial) од неодамна одбележа 30 години постоење. По тој повод ќе се појави во музеите за восочни фигури Мадам Тисо низ целиот свет. Овој музеј го претстави восочниот […]

Видео

Caetano Veloso- “Talk to Her”

Педро Алмодовар, шпански режисер роден 1949 година. Неговите дела кажуваат многу за неговиот професионализам, карактер, уникатност. Секој негов филм е посебна приказна која никогаш нема да не остави рамнодушни. Како […]

Видео

Срекен празник земјо мила

Кога Вардар течел миел ропска клет. Колку света сила в гори твој се зби, колку биваш мила Земјо Мајко Ти. Најубавата композиција напишана за нашата мила Македонија. Ја исполнува Никола […]

Избор на уредникот

Синди ново лице на македонската музичка сцена

Девојката од Шведска со Македонско потекло Синди, ја промовираше својата нова песна. Зад оваа млада пеачка стои искусен тим кој е предводен од Кристина Арнаудова како текстописец,Робер Билбилов музика и […]

Видео

Задолжително: Руски таксист објаснува како дошло до несреќа при што предизвика уште една

Интересно видео во кое руски таксист се обидува да објасни како дошло до настанатата несреќа и предизвика уште една.  Доколку го погледнете ова видео смеењето ви е загарантирано.     […]