Последни вести

Ракомет

Победи на Вардар и Металург во СЕХА лигата

  Македонските ракометни екипи, Вардар и Металург, забележаа победи во четвртото коло, во регионалната СЕХА лига. Вардар, кој ја брани титулата во ова натпреварување, на домашен терен во СРЦ Кале, […]

Кошарка

Барса убедлива против Далас

  Во последниот натпревар помеѓу европски и американски тим во подготвителниот период, Барселона го совлада Далас со 99:85 921:19, 21:21, 32:16, 25:29). Барса до победата над шампионот во НБА лигата […]

Кошарка

Докузовски и Војдан ги дознаа противниците во Еврокупот

  Македонските репрезенти во кошаркарскиот Еврокуп, тренерот Марин Докузовски и репрезентативецот Војдан Стојановски, ги дознаа имињата на противниците, против кои со своите тимови ќе играат во првата фаза. Поранешниот селектор […]

Мода

5 фризури кои секогаш ќе бидат во тренд

Трендовите доаѓаат и поминуваат, некои фризури се секогаш ИН. Класични а истовремено модерни и универзални, секогаш ги освојуваат жените ширум светот. Нивната најдобра карактеристика е тоа што одговараат на секому, […]

Вицотека

Тенкот и Фичото

Си биле еден тенк и едно фичо.  Тенкот го запрашал фичото: Добро како можеш да живееш со мотор во газот? Фичото на ова му одговарило: Подобро со мотор во газот, […]

Македонски фудбал

Штимац веќе го знае тимот кој ќе истрча на „Филип Втори“

  Игор Штимац, селекторот на фудбалската репрезентација на Хрватска, со најсилниот состав ќе и се спротистави на Македонија, на натпреварот, кој во петок ќе се одигра во Скопје. „Dnevnik.hr“ анализирајќи […]

Македонски фудбал

Хрватите тренираат со топки кои им ги испратиле од ФФМ

  Фудбалската репрезентација на Хрватска од Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) побарала 20 топки со кои во петок ќе се игра натпреварот на арената „Филип Втори“. Во практиката, фудбалските сојузи […]

Меѓународен фудбал

Фелаини го напуштил кампот на репрезентацијата

  Еден од најдобрите белгиски фудбалери Маруан Фелаини, поради повреда ќе ги пропушти квалификациските натпревари со Србија и Шкотска. Играчот на Евертон го напуштил кампот на репрезентацијата откако лекарскиот тим […]

Кошарка

Ти Мек се сели во Кина

  Еден од најпознатите играчи во НБА лигата, Трејси Мекгрејди, кариерата ќе ја продолжи во Кина, во екипата на Џингдао Иглс. 33-годишниот Мекгрејди со оваа екипа потпишал едногодишен договор. Популарниот […]

Македонски фудбал

Регионална фудбалска лига ќе стартува во 2015 година?

  Регионална фудбалска лига, составена од 16 екипи, ќе стартува пролетта во 2015 година, дел од лигата според плановите на Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе биде и Македонија. Хрватскиот весник […]

Занимливости

Американски конгресмен од комисијата за наука ја отфрла еволуцијата

Американскиот републикански конгресмен Пол Брун, член на комисијата за наука во Претставничкиот дом, ја отфрла теоријата за еволуцијата, теоријата за Големиот тресок и ембриологијата како лаги кои доаѓаат директно од […]