Последни вести

Култура

Вејд Дејвис со наградата Семјуел Џонсон за публицистика

Книгата за обидот на истражувачот Џорџ Мелори да го освои највисокиот врв на планетата Монт Еверест на канадскиот антрополог Вејд Дејвис е прогласена за добитник на годинешнава награда Самјиел Џонсон […]

Останати спортови

Хоспитализирана Линдзи Вон

Американската скијачка, Линдзи Вон, во вторникот била примена во болницата во Вејл, од засега непознати причини. Портпаролот на најдобрата светска скијачка, актуелната победничка во Светскиот куп, Луис Кејл, потврдил дека […]

Меѓународен фудбал

ФК Црвена Ѕвезда без претседател

Претседателот на Фудбалскиот клуб Црвена Ѕвезда од Белград, Влада Лукиќ, поднесе оставка на функцијата. Српската јавност, последните неколку денови шпекулираше со заминувањето на Лукиќ, откако клубот повторно западна во криза […]

Сцена

Николина Пишек ќе се венча

Николина Пишек конечно призна дека ќе се венча. После сите шпекулации од српската јавност, Николина Пишек за dnevnik.hr изјави дека Видоје ја запросил пред десетина дена и дека тие наскоро […]

Мода

Безвременски чанти кои никогаш нема да излезат од мода

Ви претставувавме 6 дизајнерски чанти кои низ текот на годините претрпеа многу имитации. Но овие чанти никогаш нема да го изгубат својот шарм и вредност. Инвестирањето во некоја ваква чанта […]

Култура

Филип Рот престанува да пишува

Еден од најнаградуваните американски книжевници од втората половина на XX век и во моментов најсилниот американски адут за Нобеловата награда за книжевност, реши повеќе да не се занимава со пишување, […]

Мода

Марама во косата; неколку начини како да бидете уникатни

Марамите се еден од неопходните и најфлексибилни аксесоари што секоја жена мора да ги поседува.   Една марама може да биде искористена во различни пригоди на различни начини.    Ова […]