Последни вести

Издвојуваме

Видео:Игор Џамбазов:„Дотичниот што ми посака смрт ќе биде награден“!

Многу изненадувања, многу спомени, многу енергија… Само три дена пред големиот концерт во салата „Борис Трајковски“, закажан за 1 ноември, разговаравме со Игор за време на пробата. Во очекување на Калиопи, […]

Издвојуваме

Мaкедонија во теориите на заговор:Како не создадоа за да ги уништиме Бугарија и Грција

Во главите на грчките и на бугарските теоретичари на заговор, ние сме создадени за нивно уни штување, односно за реприза на настаните од антиката кога кралот Филип Втори ги покорил […]

Вести

Вакцини за превенција од болеста Чвореста ко

Агенцијата за храна и ветеринарство ја информира јавноста дека 250  илјади дози од вакцината за превенција од болеста Чвореста Кожа кај говедата денеска пристигна во Република Македонија.Дистрибуирањето на вакцината до […]

Вести

Какво време не очекува утре?

Во текот на ноќта ќе се стабилизира нестабилното време кое беше проследено со краткотраен пороен дожд, грмежи и ветерУтре пак, не` очекува сончево и топло со мала до умерена облачност, […]

Вести

Стаменковска: Пензиите од 2006-та до денес континуирано растат

ВМРО-ДПМНЕ е партија која се грижи за сите категории на граѓани, вклучувајќи ги и за пензионерите. Тоа го покажуваат и конкретните мерки и проекти. Впрочем најдобар показател за успешните политики […]

Вести

Заев има обврска да каже што договорил во Софија

ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите наведува дека Зоран Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес и дека трет […]

Вести

Битолчани со порака – Паѓај неправдо пред лицето на Македонија

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денес одржа протестен марш и во Битола каде повторно беа истакнати барањата на граѓаните.Битолчани со развеани македонски знамиња порачаа дека нема да ја прифатат Тиранската […]

Вести

Во Маврово 130 литри до

Врнежи од дожд во текот на изминатите 24 часа имало на целата територија на државата, пообилни во Маврово, Тетово, Лазарополе и Дебар.Според УХМР во Маврово се измерени 130 литри на […]