Последни вести

Вести

Вакцини за превенција од болеста Чвореста ко

Агенцијата за храна и ветеринарство ја информира јавноста дека 250  илјади дози од вакцината за превенција од болеста Чвореста Кожа кај говедата денеска пристигна во Република Македонија.Дистрибуирањето на вакцината до […]

Вести

Какво време не очекува утре?

Во текот на ноќта ќе се стабилизира нестабилното време кое беше проследено со краткотраен пороен дожд, грмежи и ветерУтре пак, не` очекува сончево и топло со мала до умерена облачност, […]

Вести

Стаменковска: Пензиите од 2006-та до денес континуирано растат

ВМРО-ДПМНЕ е партија која се грижи за сите категории на граѓани, вклучувајќи ги и за пензионерите. Тоа го покажуваат и конкретните мерки и проекти. Впрочем најдобар показател за успешните политики […]

Вести

Заев има обврска да каже што договорил во Софија

ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите наведува дека Зоран Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес и дека трет […]

Вести

Битолчани со порака – Паѓај неправдо пред лицето на Македонија

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денес одржа протестен марш и во Битола каде повторно беа истакнати барањата на граѓаните.Битолчани со развеани македонски знамиња порачаа дека нема да ја прифатат Тиранската […]

Вести

Во Маврово 130 литри до

Врнежи од дожд во текот на изминатите 24 часа имало на целата територија на државата, пообилни во Маврово, Тетово, Лазарополе и Дебар.Според УХМР во Маврово се измерени 130 литри на […]

Вести

Срамно и недозволиво: Поранешниот министер на СДСМ и претседател на МАНУ Таки Фити, во одбрана на Тиранската платфoрма за редифинирање на државата

Срамен, недозволив и против националните интереси е ставот на претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Таки Фити, кој застана зад Тиранската платформа, која пак е вовед во редефинирање […]

Вести

Mакедонците ова лето ќе имаат право на бесплатно лекување за итни состојби во 17 држави

Mакедонците ова лето ќе имаат право на бесплатно лекување за итни состојби во 17 држави. Фондот за здравствено осигурување ќе ги покрие трошоците за скршеници, висока температура, повреди во сообраќајна […]

Вести

Просечната цена 192 денари, oткупени повеќе од 14.500 тони тутун

Вкупно 14.588 тони тутун од годинашната реколта се откупени до денеска, а просечната цена е 192,08 денари по килограм, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ).Деветте компании за месец и половина […]