Паниран ориз

Потребни состојки:
250 г р. варен интегрален ориз
50 гр. лебни трошки
Маслиново масло
Сол и веѓета
 Начин на подготовка
Зачинете го варениот ориз со малку сол и веѓета по вкус. Со прсти или калапи за колачи оформете мали топки или фигури по избор. Тркалалајте ги топчињата во лебните трошки (презла) и пржете ги во загреано маслиново масло. Ставете ги на хартија за да се изцеди вишокот на ориз и послужете со свеж зеленчук.
Преглог рецепт: “Рижото Ботичели“Потребни состојки:
250 г р. варен интегрален ориз

Пронајдете не на следниве мрежи: