Папата бакна човек покриен со рани

Папата Френсис застана пред публиката на плоштадот „Свети Марко“ во средата, за да го прегрне и бакне тешко болниот човек покриен со рани (чиреви).Продолжил да се моли со него и го благословил. Човекот боледува од тешка неурофиброматоза, која е генетска, а не е заразна. Меѓутоа, опшеството го отфрла поради неговиот изглед.
Папата немал проблеми со тоа, уште еднаш ја покажал својата неверојатна човечност и допрел до срцето на сите присутни. Фотографијата брзо се рашири на интернет и предизвика голем број позитивни коментари.
Пред тоа, папата ги повикал луѓето да се соберат и заедно да се молат за болната девојка која штотуку ја запознал, пишуваат Daily Mail. Минатата недела му дозволил на момче да остане да се забавува на сцената за време на аудицијата. Италијанските медиуми веќе повлекле  паралела помеѓу Папата и Свети Фрањо Асишки кој во 13 век бакнал лепрозен откако примил порака од Бога.
Ова е само последниот гест од низата на гестови кои ги обележува папата од пролетта оваа година. Ги измил нозете на многу малолетни деликвенти, лично ги повикал преживеаните од бродот кај Лампедус, испратил пари на пензионерка која се пожалила дека била ограбена, повикал бездомници на вечера.Продолжил да се моли со него и го благословил. Човекот боледува од тешка неурофиброматоза, која е генетска, а не е заразна. Меѓутоа, опшеството го

Пронајдете не на следниве мрежи: