Печени компири со оригано

Лесен и брз рецепт за вашиот ручек или мезе.
Потребни состојки за овој рецепт се:
30 гр. свежо оригано85 гр. путер0,5 кг. компири180 мл. водасолбибер 
Начин на подготовка:
Измијте и сварете го компирот. Излупете ги и исечете ги на парчиња. Измијте го свежото оригано и исецкајте го.Во тава ставете го компирот со малку путер, сол и бибер по вкус. Додадете ја водата.Печете во загреана рерна на 180 степени околу 40 минути. неколку минути пред да бидат испечени компирите додадете го ориганото, промешајте и вратете ја тавата повторно во рерна околу 10 минути.Сервирајте како мезе или гарнир.
Повеќе рецепти можете да најдете на najadise.mkЛесен и брз рецепт за вашиот ручек или мезе.
Потребни со

Пронајдете не на следниве мрежи: