Пентагон:Пјонгјанг би можел да достигне делови на САД со нуклеарно оружје

Loading...

Севернокорејскиот постојан развој на нуклеарната технологија и на балисички ракети со далечен дострел ќе го доближи Пјонгјанг до неговата цел да биде во состојба да ги погоди САД со атомско оружје, се наведува во најновиот извештај на Пентагон.
Во извештајот објавен во петок, Пентагон проценува дека севернокорејската ракета Taepodong-2, доколку се развива, на крајот би можела да достигне делови на САД.„Овие напредувања во системите на балистичките ракети, заедно со развојот на нуклеарната технологија се во согласност со целта на Северна Кореја да го достигне САД“, стои во извештајот.„Северна Кореја ќе се приближи до својата цел и ќе ја зајакне заканата кон американските сили и сојузниците во регионот“, се истакнува во извештајот.
МакфаксСевернокорејскиот постојан развој на нуклеарната технологија и на балисички ракети со далечен дострел ќе го доближи Пј

loading...
Loading...