Перничиња со јогурт!

Состојки:
1 кг брашно
1 квасец
1 јајца
1 јогурт
2 лажици кисела павлака
малку сол
150 мл млака вода

 
Подготовка
Просејте го брашното и додадете квасец и сол.
Додадете ги останатите состојки и замесете тесто.
Оставете го тестото 30 минути на собна температура за да нарасне.
Тестото расукајте го на половина сантиметар дебелина и исечете го во облик на перничиња.
Кога тестото ќе го исечете оставете го уште 15 минути.
Перничињата пржете ги во врел зејтин по неколку секунди од секоја страна.Состојки:
1 кг брашно
1 квасец
1 јајца
1 јогурт
2 лажици кисела павлака
малку сол

Пронајдете не на следниве мрежи: