ПИЦА „a la свекрва“

Рецепт кој го сподели една снаа за пица која ја научила од својата свекрва!За тесто:
свеж квасец
3 лажици масло
сол
3,5 дл вода
брашно по потреба
РЕЦЕПТ ОД СВЕКРВАТА: Пита која ќе ја правите често поради ВКУСОТ и БРЗАТА подготовка – Погледнете ТУКА
За пица:
кечап
шунка
кашкавал
оригано
шампињони
колбасици
сланина
пченка
Начин на подготовка:

 
Квасецот го растопуваме во топла вода, додаваме сол, масло и брашно.
Тестото добро го замесуваме и го оставаме да нарасне.
Го  растегаме тестото, краевите да бидат подебели. Во намачкан плех со масло, го ставаме тестото, потоа кечапот (благ или лут), потоа шунката на коцки или како ви одговара, потоа изрендан кашкавал, на крајот оригано. По желба можете да ставите домашни колбасици, шампињони, пченка, сланина. Се зависи од вашиот вкус и желба.
Свекрвина пита! Нешто ново и многу, многу добро – Прочитајте на следниот ЛИНК
Пред печење загрејте ја рерната.
Печете 15 мин на 200 С.
Добар апетит!За тесто:
свеж квасец
3 лажици масло
сол
3,5 дл вода
брашно по потреба
РЕЦ

Пронајдете не на следниве мрежи: