Пица салами: Вкусна и неодолива пица, која се подготвува едноставно и брзо!

Вкусна и неодолива пица, која и во домашни услови се подготвува едноставно и брзо.Потребни состојки:
За подготовка на тестото за пица се потребни:
3 чаши брашно
1/2 сув квасец
1/2 чаша млака вода
1 лажица сол
За подготовка на пицата:
Доматен сос или кечап
Ирко пица кашкавал на Пекабеско
Шунка Пекабеско
Кулен Пекабеско
Печурки
Оригано и други зачини по желба
Сланина Пекабеско (по желба)
Путер или маргарин

Начин на подготовка:
– Најпрво подгответе го тестото за пица и завиткајте го во пластична фолија. Оставете го да постои во фрижидер неколку часа, а може да остане и цела ноќ.
– Пред употреба уште еднаш замесете го тестото и истурете врз него малку брашно. Поставете го во плехот во кој ќе ја печете пицата
– Врз тестото нанесете еден слој од доматното пире, рамномерно распореден на целата површина. Краевите намачкајте ги со малку путер или маргарин.
– Додадете изрендан или тенки парчиња од Ирко пица кашкавалот на Пекабеско, а врз него распоредете ги парчињата Пекабеско шунка и кулен. По желба додадете и сланина
– На крајот одозгора додадете ги свежите или маринирани тенко исечени печурки. Нанесете оригано и други зачини по желба.
Се пече во силно загреана рерна околу 20 минути.
На здравје!Потребни состојки:
За подготовка на тестото за пица се потребни:
3 чаши брашно
1/2 сув к

Пронајдете не на следниве мрежи: