Пилешко за 10 минути! Додека трепнете ручекот е готов!

Додека трепнете ручекот е готов!Состојки:
300 гр пилешко филе
200 гр јогурт
1 лажичка сенф
1 лажичка куркума
1 лажичка сув магдонос
1 лажичка густин
100 мл млака вода
малку Вегета
масло за пржење
Подготовка:
Исечете го пилешкото на коцки и зачинете со вегета по вкус.
Загрејте го маслото и пропржете го пилешкото на масло, често мешајќи околу 5 минути.
Помешајте го јогуртот, сенфот и куркумата.
Истурете ја смесата преку месото и додадете магдонос.
Во млака вода разматете густин и истурете во јадењето се вкупно да крчка 5 минути. Густинот може да го додадете за да биде покремасто, но може и без густин, особено ако се ставви погуст јогурт.
Послужување
Убаво се сложува со њоки и тестенини, заедно со некое бело вино.Состојки:
300 гр пилешко филе
200 гр јогурт
1 лажичка сенф
1 лажичка куркума
1 лажичка сув

Пронајдете не на следниве мрежи: