Пита на малку поинаков начин! Брза, лесна и многу вкусна!

И  не е така скапа, но  е многу  вкусна ако ништо  друго.Состојки:
Пакување кори за пита
Масло по потреба
Минерална вода
500гр мелено  месо
2 главици кромид
800гр ајвар
3 јајца
1 кисела павлака
Подготовка: 
Кромидот пропржете го па додадете го месото, посолете и зачинете а динстајте додека месото  не се спржи. На крај додадете го  ајварот и  убаво промешајте.
Секоја кора се прска со  масло и  минерална вода а секоја втора се филува. Се редат  6 кори  една врз друга и  се витка ролат. Ролатите се сечат на парчиња дебели околу  еден цм. Парчињата намачкајте ги  во подмачкан плех, прелијте ги со  јајца и  павлака и  запечете  во  рерна 15 минути  на 200 степени.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
Пакување кори за пита
Масло по потреба
Минерална вода
500гр мелено  месо
2

Пронајдете не на следниве мрежи: