Плескавици кои ќе ве РАСПАМЕТАТ со специфичниот вкус!

Плескавици кои ќе ве распаметат со специфичниот вкус!Потребни состојки:
– Мелено месо 500 гр
– 4 јајца
– 4 лажици брашно
– 200 гр кисела павлака
– пециво
– кромид помала главица
– 1-2 чешниња лук
– Масло
Потребни зачини:
– мешавина зачини
– сол
– бибер
Подготовка:
Со миксер изматете ги јајцата, брашното, павлаката и прашокот за пециво, кромидот и лукот, меленото месо, па на крајот додадете ги зачините. Потоа од смесата обликувајте плескавици.
Плескавиците вадете ги со лажица и пржете ги на врело масло.
Добар апетит.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети, здрави напитоци и сл., можете да најдете на фан страната на НАЈАДИСЕ.МКПотребни состојки:
– Мелено месо 500 гр
– 4 јајца
– 4 лажици брашно
– 200 гр кисела павлака

Пронајдете не на следниве мрежи: