По 50 години падна снег во Мароко

Првпат во последните 50 години падна снег во јуниот дел на Мароко. Метеоролошката служба на Мароко соопшти дека снегот падна во близина на Загора и оти е последица на студен бран.Во Загора падна од пет до осум сантиметри снег.
На почетокот од јануари годинава во најтоплата пустина во светот, Сахара падна снег.
Феноменот е последица на студениот бран, што најмногу го погоди градот Аин Сефра, северен Алжир.
Температурата во градот се спушти до минус 10 степени Целзиусови.Во Загора падна од пет до осум сантиметри снег.
На почетокот од јануари годинава во најтоплата пустина во светот, Сахара падна снег.

Пронајдете не на следниве мрежи: