По овој рецепт може да го подготвите кое било месо за 5 минути. Вкусно и сочно!

Одличен начин за подготовка на месо.
 Состојки:
500 гр месо
2 јајца
1 супена лажица сенф
1 мала лажичка сол
Зачини по вкус: бибер, вегета, босилек, магдонос…
2 мали лажички сусам
Подготовка:
Припремаме маринада – целата тајна е во маринадата.
Мешаме јајца, густин, сенф, сол и ги додаваме омилените зачини. Го сечеме месото според саканата големина на парчињата, и го ставаме во маринадата.
Оставаме во фрижидер, пожелно е таму да стои преку цела ноќ.
Тајната е во тоа што на овој начин може да го чувате месото неколку дена. Останува само да го испечете, кога ќе биде потребно.
Во тавче на врело масо го пржиме месото од двете страни, посипувајќи сусам. Се пржи многу брзо. Штом порумени готово е. 
Состојки:
500 гр месо
2 јајца
1 супена лажица сенф
1 мала лажичка сол
Зачини по вкус: бибе

Пронајдете не на следниве мрежи: