Починал откако три дена без престан играл….

Маж бил пронајден мртов во интернет кафе откако поминал три дена без престан во гејмерски маратаон. Случката се случила во Тајван, а мажот, претставен само со презимето Хсиен, пронајден во столот пред компјутерот откако поминал 72 часа играјќи игри со пукање. Имал 32 години.Персоналот во кафулето и другите гости забележале дека мажот лежи не помесувајќи се, но на почетокот мислеле дека спие.
Кога еден работник отишол да провери што се случува, открил дека Хсеих не дише и веднаш повикал брза помош бил однесен во болница, но кратко по нивното пристигнување бил проглсен за мртов.
„Хсеи беше редовен гостин и секогаш играше по неколку дена по ред. Кога ќе се умореше, спиеше покрај копјутерот. Затоа на почетокот не бевме свесни што се случува“, изјавил еден од работниците.
Докторите потврдиле дека починал од проблеми со срцето и прогласиле „ненадејна смрт“ која била предизвикана од „предолго играње игри“.
Шефот на полицијата додал дека ниските температури и интензитетот на играњето допринеле за смртта на Хсеи.
Ова е втор ваков случај во последните две недели во Тајван: За Нова година во интернет кафе во Њу Тајпеј бил пронајден мртов 38-годишен маж. Тој починал по петдневно играње игри. Потпаролот на полицијата тогаш изразил  загриженост поради ситуацијата која тамау се случува. „Влеговме внатре и го заградивме просторот да истражителите да можат  да соберам докази. Дури тогаш  играчите сфатија дека некој починал, но ниту малку не допре до нив, само продолжија да играат. Бевме во шок од тоа однесување“.Персоналот во кафулето и другите гости забележале дека мажот лежи не помесувајќи се, но на почетокот мислеле дека спие.
Кога еден работник

Пронајдете не на следниве мрежи: