Подгответе си пржени компири БЕЗ МАСНОТИИ!

Пржените компири се една од нашите омилени храни, но исто така и многу калорична. Освен тоа, поради процесот на пржење се ослободуваат многу штетни супстанции, па затоа помфритот припаѓа во групата на опасни храни по здравјето.Но тоа не треба да не лиши од фантастичниот вкус на пржените компирчиња.
Затоа ви нудиме итар начин, како да ги подготвите пржените компири без маснотии.
За целта ќе ви требаат 4 големи компири, 2 белки од јајца, сол и зачини по вкус. Излушете ги копирите и исецкајте ги стандардно како за помфрит.
Компирите се потопуваат во белките. Се поставуваат врз хартија за печење и се печат на 200 степени се додека не добијат златно-кафена боја. Откако ќе се испечат, ќе ги зачините.
Уживајте во прекрасниот вкус!Но тоа не треба да не лиши од фантастичниот вкус на пржените компирчиња.
Затоа ви нудиме итар начин, како да ги подготвите пржените компири

Пронајдете не на следниве мрежи: