ПОХОВАНО БЕЛО МЕСО…Ни во ресторан не сте јаделе подобро пилешко од ОВА!

Поховано пилешко бело месo…Ни во ресторан не сте јаделе подобро пилешко од ова!Потребни состојки:
800 гр бело пилешко месо 
сол
сенф
малку брашно
2 јајца
презла, вегета, бибер
пченкарно брашно
масло
Начин на подготовка
Бело пилешко месо со тежина околу 800 гр исечете го на тенки шницли, најубаво се сече додека месото е полузамрзнато. Не ги чукајте со кујнски чекан, бидејќи белото месо нема жилички кои би го направиле тврдо, само малку посолете го и од едната страна богато намачкајте го со сенф.
Потоа извалкајте го во брашно, па во изматени јајца (потребни се 2) и на крајот во мешавина презла, вегета, бибер и малку пченкарно брашно.
Пржете на врело масло додека кората не порумени, од една па од друга страна и задолжително оставете после пржењето малку да се исцеди од маслото на салфетка.
Се служи со кришки лимон, од кој исто така може да исцедите непосредно пред јадењето на секоја шницла.
Прилог секогаш може да биде компир во било кој вид или ориз.
Добар апетит!
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здравје, здрава храна и здрав начин на живот, диети, животни искуства и сл. можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК, или на фан страната на Фејсбук.Потребни состојки:
800 гр бело пилешко месо 
сол
сенф
малку брашно
2 јајца
пр

Пронајдете не на следниве мрежи: