ПОХОВАНО МАРИНИРАНО ПИЛЕШКО

Поховано маринирано пилешкоПотребни состојки (за 4 лица)
1 кокошка
Масло за пржење
За маринада:
4 лажици лимонов сок
2 лажици лимонов сок
2 лажици масло
Сол
Мелен црн бибер
2 чешниња лук
Магдонос
Рузмарин
Сув ловоров лист
1 лажица вегета
За панирање
2 јајца
1 лажица брашно
Начин на подготовка:
1. Помешајте ги сокот од лимон, масло, малку сол, бибер, истолчен лук, ситно исечкан магдонос, неколку иситнети листови рузмарин и еден мал ловоров лист.
2. Кокошката (пилето) исечкајте ја на парчиња, ставете го во порцелански сад, па прелијте со добиената маринада. Се помешајте и оставете околу 2 часа во фрижидер. Пожелно е месото повремено да го превртите. По потреба исцедете ја вишокот маринада, а пилешкото малку досолете го.
3. Во јајца помешани со брашно натопете го секое парче месо па пржете во врело масло.
Добар апетит!
Најдобри рецепти, совети за здравје, диети, здрави напитоци и сл. можете да најдете на фан страната на НАЈАДИСЕ.МКПотребни состојки (за 4 лица)
1 кокошка
Масло за пржење
За маринада:
4 лажици лим

Пронајдете не на следниве мрежи: