Поплавите во Грција однесоа и човечки животи

Loading...

Најмалку четири лица загинаа, додека едно се води како исчезнато во поплавите кои денес најмногу го зафатија југот и северот на Грција.Во соопштението на противпожарната служба се вели дека до сега се пронајдени удавени две повозрасни жени и еден 90 годишен маж. Асошиејтед прес јави дека е пронајдено и безживотно тело и на 73 годишно лице.
Сите четири жртви се пронајдени на југот, на територијата на Пелопонез, а не северот на земјата неколку лица биле пријавени за исчезнати.
Во градот Пиргос, противпожарната бригада примила околу 150 повици за поплавени подруми и простории, како и за паднати дрва на патишта. И противпожарната скужба во Солун примила десетици повици за поплавени куќи и објекти во повеќе делови од градот.Во соопштението на противпожарната служба се вели дека до сега се пронајдени удавени две повозрасни жени и еден 90 годишен маж. Асошиејтед пре

loading...