Портокали со цимет

Loading...

Циметот е зачин добиен од внатрешната кора на неколку дрвја од родот Cinnamomum и може да се користи и со слатки и со солени јадења. Тој потекнува од Југоисточна Азија, а неговото потекло било мистерија во Европа се до XVI век. За овој рецепт потребно е:
50 грама шеќер
малку  цимет
4 лажици сок од портокал
500 грама портокал
2 лажици лимонов сок
Начин на подготовка:
Излупете ги портокалите и исечете ги на 5-6 парчиња. Измешајте ги соковите од портокал и лимон со циметот и шеќерот. Оваа мешавина прелијте ја преку секоја порција.
Предлог рецепт: Овошни вафлиЦиметот е зачин добиен од внатрешната кора на неколку дрвја од родот Cinnamomum и може да се користи и со слатки и со

loading...
Loading...