Посни мафини со лешници и џем

Вкусен избор  за сите оние кои постатСостојки:
350гр брашно тип 400
Половина кесичка прашок за печиво
200 гр шеќер
100 гр мелени лешници
150мл масло
250мл минерална вода
1 кесичка ванилин шеќер
50гр џем
Подготовка:
Сите состојки (освен џемот) измешајте ги во чинија. По потреба додадете вода или брашно за да добиете мека смеса. Во калапите за мафини ставете хартиени корпици.
Со лажица сипете од смесата во калапите. На врвот на лажицата земете џем и ставете во средина на секој мафин.
Печете на 180 степени околу 20 минути.Состојки:
350гр брашно тип 400
Половина кесичка прашок за печиво
200 гр шеќер
100 гр мелени лешниц

Пронајдете не на следниве мрежи: