Посни полнети пиперки – „прсти да изедеш!“: Рецепт кој сите ќе ви го бараат

Одличен рецепт за посни полнети пиперки. Доколку пробате, секогаш ќе ги правите!Потребно е:
12-15 пиперки, може и суви
200 гр варен ориз
150 гр праз
150 гр моркови
150 гр рендан компир
Зачин, бибер
2-3 лажици ајвар
200 мл варен домат
2 домати исечени на кругови
100 мл масло
4 чешниња лук
Подготовка:
Празот исечете го на тенки кругчиња, па пропржете на масло, додадете рендани моркови, рендан компир и сецкан лук, па се заедно продинстајте.
Додадете варен ориз, ајвар, зачин, бибер. Се добро изедначете и потоа полнете ги пиперките.
Секоја понета пиперка „затворете“ ја со парче домат. Налијте малку масло и варен домат. Печете на 180 степени одоли 30-40 минути. 
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Потребно е:
12-15 пиперки, може и суви
200 гр варен ориз
150 гр праз
150 гр моркови
150 гр

Пронајдете не на следниве мрежи: