Познати се 16-те селекции кои изборија пласман во осминафиналето на Еуробаскет 2015

Познати се 16-те селекции кои изборија пласман во осминафиналето, а Македонија која имаше скор 1-4 (победи-порази) првенството го заврши на 19. место.Денеска на првенството е слободен ден, а осминафиналистите ќе треба да допатуваат во Лил, каде ќе се игра завршницата.
Резултати од 5.коло:
А група (Монпеље):
Финска – Полска 65:78,
БиХ – Русија 61:81,
Франција – Изреал 86:61.
Табела: Франција 5-0 (победи – порази), Израел 3-2, Полска 3-2, Финска 2-3, Русија 1-4, БиХ 1-4.
Б група (Берлин):
Србија – Италија 101:82,
Германија – Шпанија 76:77,
Турција – Исланд 111:102 (91:91) по продолжение.
Табела: Србија 5-0, Шпанија 3-2, Италија 3-2, Турција 3-2, Германија 1-4, Исланд 0-5.
Ц група (Загреб):
Македонија – Словенија 51:62,
Грузија – Хрватска 71:58,
Грција – Холандија 68:65.
Табела: Грција 5-0, Хрватска 3-2, Словенија 3-2, Грузија 2-3, Македонија 1-4, Холандија 1-4.
Д група (Рига):
Украина – Белгија 71:79,
Летонија – Естонија 75:64,
Чешка – Литванија 81:85 (69:69) по продолжение.
Табела: Литванија 4-1, Летонија 3-2, Чешка 3-2, Белгија 3-2, Естонија 1-4, Украина 1-4.
Утре во осминафиналето ќе играат: Летонија – Словенија (12 часот), Грција – Белгија (14:30 часот), Шпанија – Полска (18:30 часот) и Франција – Турција (21 часот).
Во недела на програмата се осминафиналните дуели: Хрватска – Чешка (12 часот), Србија – Финска (14:30 часот), Израел – Италија (18:30 часот) и Литванија – Грузија (21 часот).Денеска на првенството е слободен ден, а осминафиналистите ќе треба да допатуваат во Лил, каде ќе се игра завршницата.
Резултати од

Пронајдете не на следниве мрежи: