ПРАВ ТУРСКИ СУТЛИЈАЧ – Навистина е посебен!

ПРАВ ТУРСКИ СУТЛИЈАЧ – Навистина е посебен!Состојки:
6 шолки вода
2 шолји ориз
3 шолји млеко
15 лажици шеќер
2 ванилин шеќер
1 пудинг од ванила
Цимет по желба
Подготовка:
Ставете ја водата да врие, па откако ќе зоврие, додадете го оризот и мешајте да не загори.
Кога ќе биде скоро готов, додадете го млекото, шеќерот и ванилиниот шеќер.
Пред да извадите, додека се уште е редок, додадете го пудингот промешан со малку млеко. Кратко вратете на рингла да зоврие, и тоа е тоа…
Врелиот сутлијач ставете го во мокри чинии, ако сакате одозгора ставете цимет.
Послужување:
Може да се додаде и суво грозје, изворниот рецепт е со суво грозје, но може и без него.
Добар апетит.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна, здрав начин на живот, диети, напитоци и сл. можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК
 Состојки:
6 шолки вода
2 шолји ориз
3 шолји млеко
15 лажици шеќер
2 ванилин шеќер

Пронајдете не на следниве мрежи: