Предјадење од печурки со буковец

Киселото млеко дава посебно  убав вкус  на овој прилог од печурки…Состојки:
1кг печуркималку  масло
Бело вино
Сол
Бибер
Буковец
250 мл кисело млеко или  павлака
Магдонос
Подготовка:
Печурките исецкајте ги  и  динстајте ги  на масло и  бело  вино. Зачинете со  сол, бибер и  буковец. Кога печурките  ќе се спржат прелијте ги  со 250мл  кисело  млеко или кисел павлака и  посолете со  сецкан магдонос.
Ова предјадење можете  да го  користите и како прилог со некое месо.Состојки:
1кг печуркималку  масло
Бело вино
Сол
Бибер
Буковец
250 мл кисело м

Пронајдете не на следниве мрежи: