Преливи за салати кои ќе ги подготвите за минута

Со само една основна формула можете да направите неколку преливи за салата. Состојките кои ви се потребни  за оваа салата не се расипуваат лесно, а секоја од овие пет салати можете да ги подготвите за само три минути. Пробајте ги и уживајте во својата салата.Упатство за сите рецепти
Во голема чинија измешајте ги сите состојки (освен маслиновото масло). Маслото прскајте го малку по малку по останатите состојки додека не се соединат.
1.Грчки прелив
-2 лажички вински оцет
-прстофат мелена лута пиперка
-2 лажици маслиново масло
-половина лажичка лимонов сок
-прстофат: оригано, истнет лук, ситно сецкан босилек, сол и бибер

2. Италијански прелив
-2 лажички црвен вински оцет
-2 лажици маслиново масло
– 1 лажица свеж сецкан магдонос
-прстофат: сецкан лук, свежо оригано, босилек, сол и бибер

3. Прелив со мед и сенф
-2 лажички балзамиран оцет
-2 лажици маслиново масло
-1лажица сенф
-2 лажички мед
-половина лажички лут сос

4. Прелив со мак
-2 лажички вински оцет
2 лажици малиново масло
-1 лажичка сенф
-половина лажичка ситно секцан лук

5. Прелив за цезар салата
-2 лажички балзамиран оцет
-2 лажици маслиново масло
-2 лажици прмезан
– половина лажичка лимонов сок
– прстофат ситно секцкан лук, прстофат сол и биберУпатство за сите рецепти
Во голема чинија измешајте ги сите состојки (освен маслиновото масло). Маслото прскајте го малку по малку по остан

Пронајдете не на следниве мрежи: