Превкусна чоколадна торта со ликер од портокал!

Ќе барате  парче повеќе!Состојки  за 8  лица:
250гр чоколадо  за готвење- за колачот
100гр чоколадо за  готвење- за глазура
200гр  шеќер во прав
250гр (+ 50гр) путер
200гр брашно
4 јајца (одвоени белки од жолчки)
50 мл ликер од портокал
4 рендани кори од портокал
Подготовка:
Загрејте  ја рерната на 200 степени. Стопете го чоколадото на пареа, заедно со  шеќерот во  прав и путер. Тргнете од оган за додадете го брашното, жолчките, ренданата кора од 4 портокали  и ликерот од портокал. Изматете ги  белките во  цврст снег  и  внимателно  измешајте  ги  со  чоколадната смеса. Намачкајте го калапот за торта со путерот и  брашното  и  додадете ја смесата. Печете околу 13- 15 минути, а потоа  добро оладете.
Пред сервирање премачкајте  со  стопено чоколадо во кое сте  додале  50 гр путер.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки  за 8  лица:
250гр чоколадо  за готвење- за колачот
100гр чоколадо за  готвење- за гл

Пронајдете не на следниве мрежи: