ПРОКЛЕТ 26-ТИ ДЕКЕМВРИ: Еве зошто денес е најопасниот ден во светот!

Loading...

Проклетството на 2-ти декември. Само за последните 15 години во светот токму на тој датум настрадале повеќе од 300.000 луѓе. Баш на денешен ден почнувајќи од 2000 година се случиле многу природни катастрофи – земјотреси пропратени со цунами, снежни бури, тајфуни, а имало и трагични несреќи предизвикани од човечки фактори, како што се пожари и експлозии.Дека овој датум е проклет денес на своја кожа почувствуваа луѓето во Москва. Снегот ја парализираше руската престолнина и предизвика тотален хаос во метрополата.
– Луѓе запаметете го овој историски ден. Ситуацијата ќе биде уште полоша – руските власти ги предупредија жителите.
КРАЈ НА СВЕТОТ ВО МОСКВА: Снежно невреме какво не се памети, Руси умираат по улица!
Сепак да се вратиме малку наназад во минатото. На денешниот датум  во 2000 година во пожар во дискотека во кинескиот град Liojang животот го изгубија 311 луѓе.
Иран во 2003 година го погоди  катастрофален земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала. Погоден беше југоисточниот дел на земјата, а во земјотресот загинаа 26.271 луѓе, неколку илјади беа повредени, како и 525 луѓе се уште се водат за исчезнати.

Епицентарот беше во близина на туристичкиот град Бам, во кој биле уништени околу 70 отсто од зградите.
Катастрофа од невидени размери која ќе се памети од идните генерации се случи во 2004 година…

 

Џиновски морски бран – цунами предизвикан од земјотресот со јачина од 8,9 степени според Рихтеровата скала во близина на индонезискиот остров Суматра, дојде на брегот на Индонезија, Шри Ланка, Индија, Тајланд, Малдиви и Малезија, при што загинаа повеќе од 280.000 луѓе.
Две години подоцна, во 2006 година, се случи експлозија на нафтовод во предградието на Лагос при што загинаа повеќе од 850 луѓе, а околу 60 беа сериозно повредени. Нигерија, најголемиот производител на нафта во Африка, е позната по криминални групи кои ги оштетуваат нафтоводите, ограбуваат, при што често се случуваат несреќи.
За време на експлозијата изгореле повеќе од 60 куќи во близина како и 52 возила.
Во 2011 година Филипините ги погоди тајфун кој усмрти 1249 луѓе, додека околу 1100 луѓе и повеќе се уште се водат како исчезнати. Уништени се повеќе од 10.000 куќи и раселени се повеќе од 300.000 луѓе.
Таа островска земја секоја година ја погодуваат околу 20 бури и тајфуни, но тој бепше посебно катастрофален. Дека овој датум е проклет денес на своја кожа почувствуваа луѓето во Москва. Снегот ја парализираше руската престолнина и предизвика тотален хаос в

loading...
Loading...