Пролетна салата: Вкусен оброк со малку калории за витка линија

Ладна салата со амарант е вистинско освежување за топлите денови. Здрава е поради обилното богатство на зеленчук, содржи малку калории, брзо заситува и е идеална за вечера.
 Состојки:
– 1 чаша амарант
– 2,5 чаши вода
– 1 лажица маслиново масло
– 1 црвен кромид
– 1 авокадо
– 10 домати
– 100гр фета сирење
– сол

Подготовка:
Амарантот ставете го во врела вода, намалете го воздухот и гответе 15 минути. Амарантот ќе биде готов кога ќе ја впие целата вода. Оставете го на страна да се олади. Во сад, на коцки или ленти исечете го кромидот, авокадото и доматите. Додадете го оладениот амарант, маслиновото масло и фета сирењето. Промешајте и посолете по потреба.
 Добар апетит!Состојки:
– 1 чаша амарант
– 2,5 чаши вода
– 1 лажица маслиново масло
– 1 црвен кромид
– 1

Пронајдете не на следниве мрежи: