„ПРСТИ ДА ИЗЕДЕТЕ“: Солени палачинки со пилешко!

Сабота, ден за уживање… Имате потреба од вкусна вечера??? Ова е идеалниот рецепт за вистинско уживање во сабота навечер!!!ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
2 јајца
2 лажици брашно
250 гр. грашок
200 гр. кисела павлака
100 гр. кисели краставички
120 гр. мајонез
1 парче морков
12 парчиња палачинки
200 гр. пилешки стек
2 лажици презла
НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Испечете ги палачинките. Пилешкото сварете го и исецкајте го на коцки, а грашокот и морковот обарете ги и додадете малку зачин. Измешајте го пилешкото со зеленчукот, мајонезот, исецканите краставички и павлаката. Со овој фил намачкајте ги палачинките и свиткајте ги како сарма.
Потоа извалкајте ги во брашното, јајцата и презлата и пржете ги на врел зејтин.
Од кога ќе се зацрвенат малку извадете ги и по ваша желба можете да ги декорирате со неколку ливчиња зелена салата и две кришки лимон.
Добар апетит!ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
2 јајца
2 лажици брашно
250 гр. грашок
200 гр. кисела павлака
100 гр. кисели краставички

Пронајдете не на следниве мрежи: