Пудинг од јаболка: Рецепт за ладен десерт!

Пудинг од јаболка: Рецепт за ладен десерт!Состојки:
5 јаболкa
2 кесички пудинг од ванила
1 ванилин шеќер
100 мл вода
малку лимонов сок
3 лажици кафеав шеќер
3 лажици мелен интегрален кекс
2 раце снегулки по желба
Припрема:
Изрендајте ја јаболката на крупно ренде и прелијте со лимонов сок. Префрлете во тава, додадете шеќер и ванилин шеќер, долејте вода и ставете на оган. Штом ќе зоврие, тргнете и измешајте го пудингот кој сте го разматиле со малку вода, па со непрестанато мешање сварете на тивок оган. Кога ќе се згусне, пуштете да се олади.
Смесата поделете ја на 2 дела, па во едниот измешајте го кексот а во другиот снегулките. Пудингот може да го поделите во чаши или чинии, или да го ставите во калап, па сечете како колач.
Добар апетит.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
5 јаболкa
2 кесички пудинг од ванила
1 ванилин шеќер
100 мл вода
малку лимонов с

Пронајдете не на следниве мрежи: