РАЗЛАДЕТЕ се со домашен сок!!!

Изненадувачки одличен рецепт за домашен сок.  Направете мешавина со малку лимонска киселина и сода бикарбона. Во добиената смеса измијте ги портокалот и лимонот.Состојки:
*Портокали 4 парчиња
*Лимон 2 парчиња
*Лимонска киселина 60 g
*Шеќер 1 кг
*Вода 10 литри
*Сода бикарбона 1 лажица

Потребно време за подготовка: околу 60 минути
Ниво на тешкотија: Лесно
Во голем 10-литарски казан, растопете го шеќерот. Измиеното овошјето исечете го на мали коцки. Во одделен сад, додадете го овошјето, и малку вода и преостанатата лимонска киселина. Овошјето гответе го додека да омекне. Свареното овошје смелете го со остар миксер. Измешајте ја засладената вода и меленото варено овошје. Прецедете го сокот и ставете го во шишиња. Уживајте.
 Разладете се од врелото време и уживајте потполно во овој рецепт.Состојки:
*Портокали 4 парчиња
*Лимон 2 парчиња
*Лимонска киселина 60 g
*Шеќер 1 кг
*Вода

Пронајдете не на следниве мрежи: