Рецепт кој воодушеви многумина: Ова не колач, туку оргазам на чинија

Дали  сте подготвени  да  доживеете експлозија на вкусови, секси комбинација од темно чоколадо и  вкусна домашна карамела? Доколку постои  храна која е навистина подобра од секс, тогаш тоа е токму овој колач.Состојки:
За кора:
-160гр брашно
-30гр мелени  бадеми
-30гр какао
-1/4 лажичка сол
-120гр путер
-1 лажичка ванила
-1 јајце
-2 лажички ладна вода
За карамела
-300гр шеќер
-1/2 шоља слатка павлака
-70гр путер
-една лажичка сол
За прелив:
-1/2 шоља слатка павлака
-120 гр црно чоколадо
Прво направете ја кората. Измешајте ги  сувите состојки, па додадете го путерот исецкан на коцки. Со  вилушка измешајте ги па додадете го јајцето, па ванилата и  водата па добро измесете. Добиеното тесто замотајте го во пластична фолија и  оставете да одстои во ладилник околу 30 миути. Потоа извадете го и  направете кора и  ставете го  во кружо тавче и оставете го  во ладилник повторно  да одстои  30  минути, па потоа на него ставете хартија за печење и  две шољи  грав, па така печете 15 минути на 180 степени. Гравот ќе спречи тестото да нарасне.
После 15 минути извадете го  гравот, па печете уште 15 минути. Оставете кората да се олади и  извадете ја од  тавчето.
Измешајте ги  шеќерот и  водата, ставете на средна температура и пуштете да се стопи и  карамелизира. Не мешајте, туку  само  повремено  помрднувајте го  тенџерето. Кога шеќерот ќе добие убава кафена боја, додадете ја слатката павлака и  малку  сол, промешајте и  добиената карамела ставете ја врз кората додека карамелата се уште е топла. Оставете да се олади  додека го правите ганаж кремот.
Едноставно помешајте ја павлаката со  чоколадата и  стопете во микробранова или  на пареа. Прелијте го  тартот  и оставете да се олади и  украсете по желба. НаздравјеСостојки:
За кора:
-160гр брашно
-30гр мелени  бадеми
-30гр какао
-1/4 лажичка сол
-120гр путе

Пронајдете не на следниве мрежи: