Рецепт на денот: Божествен семифредо со малини

Италијански десерт, семифредо, има текстура на полузамрзнат, а можете да го подготвите со овошје, бадеми, мед… Во комбинација со малини, овој леден десерт е едноставно неодолив.Состојки:
– 4 јајца
– 1 шолја шеќер
– 1 стапче ванила
– 250 мл неутрална павлака
– 250 мл кисела павлака
– 150 г карамелизиран бадем
– 300 г малини нецелосно одмрзнати
Подготовка:
1. Во тесен калап од 2 литри ставете хартија за печење.
2. Исечкајте бадеми. Малините изгмечете ги со вилушка. Со остар нож исечете го стапчето од ванила по должина, отворете го и истружете ги семките.
3. Земете голема стаклена чинија и во неа ставете јајца, шеќер и ванила. Чинијата ставете ја над сад со зовриена вода, но внимавајте чинијата да не ја допира водата. Потоа матете ги состојките се додека масата не стане густа.
4. Половина смеса излијте во калап, ставете ги бадемите и потоа додадете ја другата половина од смесата.
5. Добро завиткајте ја смесата со останатата хартија за печење и ставете во ладилник на шест до осум часа.Состојки:
– 4 јајца
– 1 шолја шеќер
– 1 стапче ванила
– 250 мл неутрална павлака
– 250 мл

Пронајдете не на следниве мрежи: