Рецепт на денот: Солена торта со шунка

Уф, каква бомба, а она што најмногу ќе ви се допадне е тоа што се прави многу лесно.Состојки:
6 јајца
6 лажици брашно
100 гр ситно сецкана шунка
малку сол
2-3 тврдо варени јајца
Подготовка:
Изматете цврст снег од белки, па додавајте ги една по една жолтките и лажица по лажица брашно. Додадете сол, шунката, исецканите варени јајца и лесно промешајте. Смесата ставете ја во подмачкано тавче и печете во умерено загреана рерна на 220 степени 35-40 минути, додека тестото не порумени и не почне да се одвојува од тавчето. Печената торта изладете ја, исечете на парчиња и послужете. Пријатно.Состојки:
6 јајца
6 лажици брашно
100 гр ситно сецкана шунка
малку сол
2-3 тврдо варени ја

Пронајдете не на следниве мрежи: