РЕЦЕПТ ЗА БАЈАДЕРА: Без миксер и рерна, готова за САМО 20 МИНУТИ!

Бајадерата е слатко во кое се ужива повеќе од 50 години. Оваа вкусна магија ја сакаат баш сите а овој рецепт ќе го засакате уште повеќе. Ние ви го претставуваме рецептот за кој не ви треба ниту печка ниту миксер а за кој ќе одвоите само 20 минути.  Состојки
● 9 лажица вода ● 200 грама шеќер ● 150 грама ореви, бадеми или лешници ● 250 грама мелени Petit Beurre бисквити ● 170 грама путер ● 100 грама темно чоколадо ● рум
За глазура :
● 100 грама темно чоколадо ● малку масло
Подготовка:
1. Во тенџере , додадете вода и шеќер и гответе на тивок оган додека шеќерот целосно не се раствори.
2. Додадете путер , отстранете од шпоретот и мешајте додека не се раствори.
3. Кога путерот е безмалку истопен , додадете ореви и бисквити –  се меша додека не се добие еднаква густа маса .
4. Добиената смеса се дели на два еднакви делови.
5. Се топи чоколадо на пара и помешајте го во првиот дел од смесата, а во втората додадете малку рум.
6. На послужавник или тацна ставете мрсна хартија за печење и и ставете го првиот дел од смесата (таа со чоколадо) и со рацете оформете коцка – а за да биде правилна потоа оформете ги рабовите со  нож.
7. Над неа, на ист начин додадете ја и друга смеса и сторете го истото со ножот.
8. Остатокот од чоколадото се топи на пара во него  додадете малку масло и се прелива врз Бајадерата
9.Толку – оставете малку да се стврдне и може да се ужива во неа.
10. Бајадерата се остава во фрижидер да се стегнат и следниот ден се сече на коцки ако сакате. Состојки
● 9 лажица вода ● 200 грама шеќер ● 150 грама ореви, бадеми или лешници ● 250 грама мелен

Пронајдете не на следниве мрежи: