Рецепт за крцкаво, кремасто, чоколадно задоволство кое сте го чекале цел живот

Доаѓаат велигденските празници, па доколку добиете премногу чоколадни јајца ви предлагаме да ги искористите на малку поинаков начинЧоколадни јајца во тесто за крофни, вкус кој ќе ве освои на прв залак. За овој сладок десерт ќе ви биде потребно:
Пакување лиснато тесто
6 чоколадни јајца
Јајце
Масло
Шеќер во прав
Подготовка
Истегнете го тестото со сукалка, а потоа со чаша исечете кругови од тестото
Ставете  чоколадно јајце во тестото кое претходно сте го премачкале со јајце, а потоа поклопете го со друго парче тесто.

Ставете го маслото во подлабоко тенџере и убаво загрејте го . спуштајте ги крофните во врелото масли и печете по 90 секунди од двете страни.

Извадете ги иставете ги на хартија да се исцедат од вишокот масло. На крај крофните извалкајте ги во шеќер во прав.Чоколадни јајца во тесто за крофни, вкус кој ќе ве освои на прв залак. За овој сладок десерт ќе ви биде потребно:
Пакување лиснато тесто

Пронајдете не на следниве мрежи: