РЕЦЕПТ ЗА НАЈВКУСНОТО СЛАТКО ОД ЗРЕЛИ СМОКВИ

Состојки:

40 здрави и малку потврди смокви
1 кг шеќер
1,5 дл вода
1 лимон

Подготовка:
Шеќерот и водата се ставаат во пошироко тенџере и се варат додека водата не почне да врие. Во тенџерето внимателно се редат смоквите и на тивко се варат околу 2 часа. Најдобро е смоквите да бидат во еден ред, затоа треба пошироко тенџере. Не се мешаат, само повремено се протресува тенџерето. Лимонот добро се мие и се сече на тенки тркалца. Во смоквите што се варат се додава лимонот и се вари уште 30-ина минути.Топлото слатко се сипа во топли тегли.Добро се затвараат и се чуваат на темно и ладно место.
Добар апетит!Состојки:

40 здрави и малку потврди смокви
1 кг шеќер
1,5 дл вода
1 лимон

Пронајдете не на следниве мрежи: