Рецепт за одличен колач без брашно и шеќер! Се прави многу лесно

Најдобрите колачи  настануваат  од природни намирнициОдличен десерт кој  се прави многу  лесно, а рецептот   доаѓа дури од Јужна Америка
Состојки:
4 јајца
2 портокали
200гр ореви или  бадеми, лешници, кокос
Половина лажица сода бикарбона
За фил
100гр  црно чоколадо
200 мл неутрална павлака
Подготовка:
Портокалите прво  потопете ги  во  раствор од сода бикарбона и  оставете  да одстојат половина час. Потоа варете  ги околу половина час додека не омекнат. сомелете ги  во блендер , па потоа додадете ги  јајцата и  смелените ореви, и  малку содабикарбона.
Печете околу 20 минути на 200степени.
На оган загрејте ја павлаката и додадете го чоколадото да се растопи и прелијте го оладениот  колач.  
НаздравјеОдличен десерт кој  се прави многу  лесно, а рецептот   доаѓа дури од Јужна Америка
Состојки:

Пронајдете не на следниве мрежи: