Регистрирани се нови 91 случаи на заболени од ебола во последните 24 часа

Loading...

Бројот на жртви во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне е зголемен на 7.565, беше соопштено од Светската здравствена организација.Во последните 24 часа се регистрирани 91 нови случаи на заразени од ебола, главно од Сиера Леоне.
СЗО вчера соопшти дека до 20 декември 7.518 луѓе починале, а 19.340 биле заболени.
Бројот на жртви во другите земји е непроменет – шест во Мали, еден во САД и осум во Нигерија, која во октомври прогласи крај на епидемијата.
Во Шпанија и Сенегал е регистриран по еден заболен, пренесе агенцијата AFP.
Во Сиера Леоне до 20 декември се регистрирани 8.939 заболени и 2.556 починати.
СЗО во октомври прогласи крај на епидемијата во Сенегал и Нигерија, а во ноемрви во Демократската Република Конго. Шпанија кон почетокот на декември е тргната од листата на држави кои се зафатени со епидемија.Во последните 24 часа се регистрирани 91 нови случаи на заразени од ебола, главно од Сиера Леоне.
СЗО вчера соопшти дека до 20 декември 7.5

loading...
Loading...