Ролнички од сланина со преубава арома на суви сливи

Задолжително пробајте ја оваа засладена сланина!Состојки:
-10 многу тенки парчиња сланина
-20 суви сливи
-мелен бибер
Припрема:
Парчињата сланина пресечете ги поп должина да би добиле ленти широки околу 2цм. Отстранете ги семките од сувите сливи(ако се премногу суви, сварете ги во вода 2-3 мин). Секоја слива обвиткајте ја со сланина, па прицврстете ја со чичкалица.
Ставете ги на плех обложен со хартија на печење и кратко запечете ги во рерна загреана на 200 степена. Кога сланината ќе стане убаво печена, ролничките извадете ги од рерна и добро забиберете.Состојки:
-10 многу тенки парчиња сланина
-20 суви сливи
-мелен бибер
Припрема:
Парчињата сланина пресечете

Пронајдете не на следниве мрежи: