РУЧЕК НАБРЗИНА: Пилешко во БЕЛ СОС со шампињони

Брзиот и динамичен живот сè повеќе бара одредување на приоритети за тоа на кои сегменти од животот ќе посветиме повеќе, а на кои помалку внимание.Една од грешките, која речиси сите често ја правиме е тоа што подготвувањето на оброците многу често го одложуваме и решаваме домашните оброци да ги замениме со брза храна или јадење по ресторани.
Овој рецепт за ручек со пилешко и шампињони е одлично решение за луѓето кои немаат многу време за готвење, но сепак сакаат да уживаат во оброци кои се подготвени дома.
Состојки:
6 пилешки копани
125g шампињони
230ml супа
100ml суво бело вино
80ml павлака
2 лажици сенф
30g путер
10g масло
3 чешниња лук
мајчина душица
сол и бибер
Начин на подготовка:
1. Загрејте тава на оган и додадете го путерот во неа, а потоа и маслото.
2. Исушете ги копаните, така што ќе оставите да постојат на салвети. Испржете ги во тава, така што ќе оставите само малку простор меѓу нив за да бидат покрцкави. Штом станат златно-кафеави, тргнете ги од тавата.
3. Исечете ги печурките на четвртини и испржете ги во истата тава.
4. Додадете ги чешнињата лук, а потоа и белото вино.
5. Додадете ја супата, а потоа и сенфот.
6. Почекајте да зоврие и додадете ја павлаката.
7. Гответе го сосот 10-15 минути за да се згусне, а потоа додадете сол и бибер.
8. Истурете го сосот во тава за печење така што ќе покрива најмалку 3cm во висина од дното (мал керамички сад би бил најсоодветен).
9. Наредете ги пилешките копани во тавата. Наросете мајчина душица.
10. Печете 15-20 минути на температура од 180°C.Една од грешките, која речиси сите често ја правиме е тоа што подготвувањето на оброците многу често го одложуваме и решаваме домашните оброци да г

Пронајдете не на следниве мрежи: