РУЧЕК ЗА 30 МИНУТИ: Печени компири со шунка и јајца

Подгответе си брз и вкусен ручек…Состојки
-1 кг компир
-шунка
-2 дл павлака
-3 жолчки
-маслиново масло, сол, бибер, исецкан магдонос
Подготовка
1.Ставете го компирот да се свари. Изладете го, ислупете го и исечете го на кругови.
2.Сварете ги јајцата. Изладете ги излупете ги и исечете ги на кругови
3.Во тава премачкана со масло наредете ги компирите, посолете, попарате ги и ставете го исецканиот магдонос. Сето тоа залијте го со малку павлака.
4. Одозгора ставете ги јајцата а над нив исецканата шунка.
5. Последниот ред се повторно компирите кои треба да ги посолите и попарите. Испрскајте ги со малку маслиново масло и залијте ги со останатата павлака во која претходно ќе измешате 3 жолчки.
Печете на 220 степени, 30 минути.
 Состојки
-1 кг компир
-шунка
-2 дл павлака
-3 жолчки
-маслиново масло, сол, бибер, исецкан

Пронајдете не на следниве мрежи: