РУЧЕК ЗА ПОЛОВИНА ЧАС: Направете си колач од јогурт!

Кога ни се јаде нешто убаво а сакаме да го направиме набрзина, а во фрижидерот и немаме којзнае што тогаш за вечера можете да го направите ова…Состојки
-тесто
-1 обичен јогурт
-2 јајца
-2 чашки брашно
-1/2 шолја (за јогурт)масло
-1/2 шолја млеко
-1 прашак за пециво
-сол
-1 шолја изрендано сирење
-1 шолја изрендана шунка
-маслинки по желба
Подготовка
1.Измешајте ги со миксер јајцата(цели) и јогуртот, додајте брашно со прашакот за пециво, па потоа маслото и млекото за смесата да не биде претврда.
2. Потоа додајте го сирењето и шунката и полека замешајте ги во тестото.
3.Ставете маслинки по желба
4. Сето тоа ставете го во печката и печете го 25 мин на 180 степени. Состојки
-тесто
-1 обичен јогурт
-2 јајца
-2 чашки брашно
-1/2 шолја (за јогурт)масло

Пронајдете не на следниве мрежи: